Zhodnocení MČR ve vzduchových zbraní 2018

Mistrovství 2018 začínalo v sobotu pistolovými disciplínami. Mezi muži náš kraj reprezentovali Josef Forman z Mladé Boleslavi, Petr Bechyně, Jakub Fitzbauer a Jiří Kolín – všichni tři z SSK 0105 Kolín. V neposlední řadě ještě Josef Průša z 0437 SSK Sporck Stará Lysá. Nejúspěšnější byl právě Josef Forman, který bral dvanácté místo.

Mezi juniory se v základním závodě prosadil jako jediný Vojtěch Jonák z SSK Benešov, který v základním závodě obsadil třetí místo. Ve finále nakonec skončil na nepopulárním, ale hodnotném čtvrtém místě.

Mezi juniorkami jsme měli dvě želízka v ohni, obě dvě z SSK Benešov. Ze základního závodu šly v pořadí šestá Alena Šilhová a osmá Alžběta Dědová. Finále se lépe vydařilo Alžbětě Dědové, která skončila sedmá. Alena Šilhová skončila osmá. Účast ve finále je bezesporu úspěchem, obě finalistky zasluhují gratulaci.

Ve starším dorostu nás reprezentoval jediný Roman Šilha, kterému se závod moc nevydařil.

Mezi mladšími dorostenci zazářil Michal Novotný z SSK 0105 Kolín, který se skvělým nástřelem 366 o jeden centr přišel o vítězství a získal druhé místo.

Druhý den byly na řadě puškové disciplíny. Mezi muži náš kraj reprezentovalo osm závodníků. Velké naděje jsme vkládali do Zdeňka Čadka startujícího za SSK Poděbrady, který sedmým místem ze základního závodu potvrdil svou formu a ve finále se zlepšil ještě o dvě místa, a nakonec bral skvělé páté místo. Překvapením byla účast Jana Smíška, který v sezóně startoval v zahraničí. Jeho výkon 609,0 mu zajistil jedenácté místo. Patnácté místo s 602,7 body bral Adam Karkulín statečně se peroucí s nemocí. V náročné konkurenci se neztratil ani Jaroslav Doležal startující za SSK Poděbrady, který přestřílel i své „krajánky“ Richarda Humeše (Přezletice), Patrika Fejfara (Poděbrady), Jana Hampla (Přezetice) a stále usměvavého Zdeňka „Happyho“ Šťastného (Sporck Stará Lysá). Družstvo SSK Poděbrady skončilo na pátém místě.

Následovala velmi sledovaná kategorie juniorů, kde krom jiného startoval i náš „krajánek“ v tuto chvíli již „Plzeňák“ Filip Nepejchal, který ji vyhrál. V této kategorii nás reprezentovali čtyři závodníci. Spousta pohledů se upírala na „postaršeného“ Matěje Zmátla, kterému se i přes nepříliš vysoký výsledek v základním závodě podařilo dostat do finále z osmého místa. Vzhledem k nové pušce a drobným technickým problémům nakonec zůstal na osmém místě, nicméně i to je úspěch. V této kategorii střílí spousta talentů a je jen dobře, že konečně vyrůstá výrazné mužské „podhoubí“. Dalšími našimi reprezentanty byli Mojmír Čalkovský (Přezletice), kterému finále uteklo o jednu desetinu a střelci z SSK Brandýs Dominik Kliment a Radek Demjan. Bohužel naše krajské družstvo skončilo na nepopulární bramboře, tedy na čtvrtém místě.

Za ženy Středočeský kraj reprezentovalo pět závodnic. Ze sedmého místa do finále postoupila Anna Rýglová, která nakonec skončila osmá, a i tak zaslouží gratulaci. Další v pořadí skončily Marie Jechová (15, SSK Poděbrady), Kateřina Franceová (17, SSK Cosmanos) Daniela Šubrtová (18, SSK Přezletice) a Daniela Kožuriková (19, SSK Poděbrady).

V ostře sledované kategorii Juniorek se naše zraky upínaly k „postaršené“ Barboře Neumanové z SSK 0045 DDM Kolín. Do finále postupovala ze šestého místa, a nakonec se posunul ještě o dvě místa a skončila čtvrtá. Nepopulární leč skvělé umístění. Závod se moc nevydařil druhé reprezentující Adéle Hruškové z SSK LOYD. Bohužel se v kraji nepodařilo postavit družstvo.

Na stupně vítězů v jednotlivcích se nepodařilo dosáhnout nikomu v kategorii starších dorostenců. Vlivem vyrovnaných výkonů a malému počtu registrovaných družstev se však podařilo družstvu Krajského sdružení ve složení Lučan (Brandýs), Trávníček (Přezletice), Nykl (SSK DDM Kolín) obsadit druhé místo. Paradoxně nejlepší z krajských starších dorostenců byl Adam Bauer z Přezletic, který bral deváté místo. Pátý v kraji a dvacátý první na republice s výkonem 368,6 skončil Tomáš Dvořák.

V kategorii starších dorostenek reprezentovala náš kraj jediná startující z SSK Kolín (0105) a to Lenka Nováková. Výkon 384,3 stačil na osmnácté místo.

Velmi úspěšná kategorie mladších dorostenců registrovala vítězství Boleslavského Ondry Kupce s osobním rekordem 409,3. Taktéž Lukáš Novotný z SSK DDM Kolín vyvrátil úsloví, že na republiku se nejezdí tvořit „osobáky“ a s výkonem 403,6 bral páté místo. Stejně tak ve družstvech to dvakrát cinklo a první bylo družstvo KS „A“ ve složení Kupec (0205 Boleslav), Novotný Lukáš (0045 SSK DDM Kolín) a Novotný Vojtěch z 0105 Kolín. Třetí místo bralo družstvo ve složení Říha (0049 Vlašim), Goldšmíd (0348 Brandýs) a Břichňáč (0055 LOYD). Čtvrté bylo družstvo Přezletic (Semecký, Raboch, Kučera), sedmé bylo opět středočeské družstvo ve složení Mejda, Kahan, Heřman a deváté družstvo ve složení Horák, Dudák, Klimeš. Množství startujících a také počet družstev dává určitou naději, že ve středočeském kraji vyrůstá kvalitní střelecké podhoubí vhodné ke „kultivaci“ v RSCM J. Celkově v této kategorii startovalo 17 našich střelců.

Poslední hodnocenou kategorií byly mladší dorostenky. V této kategorii byla nejúspěšnější Kateřina Landová, která výkonem 401,6 brala sedmé místo. Skvělým překvapením byla Barbora Dubská. Která se skvělým výkonem 396,2 brala desáté místo. Těsně ji následovala Magdalena Linhartová, které závod po zranění moc nevyšel a 393,8 stačilo na jedenácté místo. Báječně si vedl benjamínek SSK DDM Kolín Denisa Vadinská, která letošní mixovanou sezónu ustála a s výkonem 387,2 a brala osmnácté místo. Dvacátá první byla Kateřina Janoušková (0205 Boleslav) a Barbora Hájková z SSK DDM Kolín s výkonem 382,2 byla dvacátá čtvrtá. O relativní vyrovnanosti výsledků svědčí umístění krajského A družstva ve složení Landová, Linhartová a Hájková, jejichž konečný součet vyšel na krásné třetí místo ve družstvech. Na šestém a sedmém místě ve družstvech bodovaly naše naděje ve složení Dubská, Janoušková a Kočí na šestém a Vadinská, Desenská a Nováková na sedmém místě. Celkem za Středočeský kraj startovalo 11 závodnic.

Strategie krajských družstev přináší úspěchy a čtyři medaile v družstvech dávají napovídat o správnosti výběru.

Všem umístěným gratulujeme.

Kompletní výsledky ZDE